16K reyin nasıl olur? İşte böyle…

16K reyin nasıl olur? İşte böyle...

PC ve konsollardan aldığı dayanak sayesinde 4K çözünürlük, reyin tutkunları için bir standart haline gelmek üzere. YouTube kanalı Linus Tech Tips ise oyunları 16K çözünürlükte çalıştırabilen çok eforlu bir bilgisayar oluşturdu.

Kanalın deneyi, hipotez edebileceğiniz üzere başta bazı aksaklıklarla karşılaştı. Ancak kanal, Nvidia ve Acer‘ın da takviyesiyle sonunda sistemi çalıştırma zaferine erişti. Harcayıcıya müteveccih olmayan grafik kartlarından oluşan sistem, bolca kablo ve 16 adet Acer G-Sync monitörden oluşuyordu.

Dört Nvidia Quadro P5000 grafik kartı, ASUS Rampage 5 Edition anakart, Intel Core i7 6900K operasyoncu, 32GB Corsair DDR4X RAM ve Nvidia Quadro-Sync 2 karttan oluşan sistemin maliyeti ise takribî 12.000 dolar. Elbette bu sistemi çalıştırmanın bir de elektrik maliyeti var ve ekibe göre canavar PC’nin efor tüketimi, 1.100 watt seviyesinde.

Sistem, Minecraft ve Half-Life 2’yi 40-50FPS ile çalıştırırken Rise of the Tomb Raider gibi daha yüksek efora lüzum dinleyen oyunlar, düşük ayarlarda bile ancak 1FPS ile çalışabildi. Civilization V, çözünürlük sebebiyle çok küçülen ve oynamayı güçleştiren arayüzüyle 20 FPS’ye erişti.

Bu deney 16K reyin tecrübesine çok uzak olmadığımızı gösteriyor. Tabi bu kadar çok monitöre para tüketmek yerine, ekran üreticilerinin 16K ekranlarını beklemek daha usluca olacak.

Evvelki HaberNote 9, Parmak İzi Sensörünü Ekrana Yerleştirecek Sonraki HaberiPhone 8’den Kablosuz Şarj İçin Yeni İpucu!

[part:single]



[/part]

Yayınlanma Tarihi: 07 Eylül 2017