2018 Playstation 5’in Yılı Olacak

Japonların teknoloji devi Sony firmasının uzun zamandır PlayStation 5’i  hazırladığını ve geliştirdiğini tüm eğlence piyasası ve oyunun takipçileri biliyordu. Akıllarda birçok soru bırakan ve merakla beklenen konsol hakkında şimdiye kadar çok fazla detay ve bilgi ortaya çıkmamıştı. Şimdilerde ise bu durum biraz değişti ve bazı bilgiler gün yüzüne çıkmaya başladı.

Yediden yetmişe herkesin tutkusunu kazanan playstation hakkında   oyun severlerin son günlerde en çok merak ettiği ve araştırdığı konulardan birisi

” playstation 5 ne zaman çıkacak ?” sorusu. Eğlence sektörünün dev firmasının daha önce piyasa sürdüğü playstation 2 ve playstation 3 ülkemizde büyük ilgi görmesi ve arkasından gelen playstation 4 ünde aynı ilgiyle karşılanması Türkiye de ki takipçilerini son zamanlardaki basında yer alan küçük haberler bile, playstation 5 konusunda heyecanlandırmaya yetmişti.

2018 yılında (pazar kaynaklarının verilerine göre) çıkacak olan playstation 5 ne kadar erken gelir ve playstation 5 fiyatları ne olur soruları, artık yavaş yavaş cevap  bulabilmekte. Tabi merakla beklenen sorulardan birisi de playstation 5 oyunları çünkü piyasada bulunan çoğu oyun kendisini playstation 4’e uyumlu hale getirmişti. playstation 5 ne zaman çıkacak haberleri şimdi oyun piyasasına da tekrar yeni bir hareketlilik kazandırmaya yetti.

Playstation 5 özellikleri hakkında konuşabileceğimiz şeylerden en önemli olanı konsolun doğrudan 4k desteğine sahip olması ve her zaman ki gibi çok sağlam bir veri tabanına sahip olması. İşlemcisinin amd tarafından temin edileceği playstation 5 in tflops unun 10 veya 10 dan yukarı olacağı söylenenler arasında. 10 tflops ne demek diye soruyorsanız daha önceki sürümlerindeki o gerçeğe çok yakın olan görüntü kalitesinin şimdi neredeyse bire bir gerçek olması anlamına gelmektedir.

Playstation 5 fiyatları

Playstation sürümleri arasında ki çıkış zamanı altı yıl olarak görünüyor. Bir önceki sürüm yani playstation 4  2013 yılında piyasaya sürülmüştü. Yani yeni sürümün çıkış tarihinin 2019 yılı olması bekleniyordu fakat pazar kaynaklarının verilerinden anladığımız, firma 2018 yılında playstation 5’i piyasaya sürerek oyun ve eğlence piyasasına ters köşe yapmak niyetinde.
Takipçilerinin merakla beklediği diğer soru playstation 5 in Türkiye de ki  fiyatı ne olacak?  İşte cevabı . Bilindiği üzere playstation 4 ün Türkiye de ki ilk çıkış fiyatı 1399 TL’ydi. Şimdilerde playstation 5 in çıkış fiyatı ise 500 dolar arasında olacağı tahmin ediliyor. 500 doların Türk lirası karşılığı da 1865 TL civarında.

Playstation 5 ne zaman çıkacak

Playstation 5 in çıkmasını sabırsızlıkla bekleyen mağazalar raflarda konsol için yer açmaya başladı bile. Çıkacak olan bu yeni sürümde 4K odaklı oyun konsolu kullanılacak. Bununla ilgili yetkililer yapımcılardan yeterli desteği ilk etapta alamayacağını düşünüyor. Bu sebeptendir ki playstation 5 te özel oyunlara ağırlık verileceği söyleniyor. Konsolun beklenen tarihten daha erken çıkabileceği ihtimalini de yetkili firmalar oyun severlere bildirmek istediğini açıkladı. Kullanıcılar beklentilerini en üst seviyede tutması teknoloji devi Sony firması çalışanlarının playstation 5 için çok daha fazla özen göstermesine sebep olacak gibi duruyor. Sony firmasının playstation 4 te çıkardığı 500 gb’lık playstation 4slim in yeni sürümde de çıkıp çıkmayacağı merakla beklenen konular arasında.

Pazar kaynaklarının verilerine göre playstation 5 çıktığı andan itibaren eğlence ve oyun sektörünün en çok tercih edilen oyunlarının yani pes, gta, fifa gibi başlıca oyunlar bu sürüm ile uyumlu olarak çıkartılacak ve geliştirilecek. Şimdiden oyun sektörünü hareketlendiren bu haberler önümüzdeki günlerde daha fazla detay ile karşımıza çıkacağa benziyor.

Yayınlanma Tarihi: 15 Mart 2017