“Anadolu Rüyası” seyircisiyle buluştu

Geçtiğimiz sene Uğur Mektepleri ve Bahçeşehir Üniversitesi Millet Oyunları Topluluğu Gençlik Spor Kulübü Derneği (BUHOT GSK) proje ortaklığı ile yaşam bulmuş bir millet kültürü ve sosyal mesullük projesi olan “Anadolu Rüyası” seyircisiyle buluştu. Her sene değişik bir tema ile ananesel kostüm, müzik, dans ve hayat stilimizi doğru biçimde öğretebilmeyi kasteden ve bu seneki teması “Kaybolan İzler” olan projenin majör şovu 14 Mayıs Pazar Günü Türker İnanoğlu Maslak (TIM) Show Center’ da gerçekleştirildi.

7 Değişik Şehirden 200 Talebe Kaybolan İzlerimizin Peşinden Gitti

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Ordu, Giresun ve Yalova şehirlerinde, mektep evvelinden üniversiteye kadar tüm kademelerde öğrenim gören 200’den fazla talebenin emeklerini ortaya koydukları “Anadolu Rüyası”nda, Ulusal Gayret Dönemi’nin “Kaybolan Tarih Kahramanları” gün suratına çıkarıldı. Genel Sanat Rejisörlüğünü Okan Gürbüz’nam üstlendiği şovun ilk perdesinde, Ulusal Gayret senelerinde Mustafa Kemal Paşa’nın daveti ya da kendi vatanperverliği ile yurt müdafaası için vazife alan Ege’den Yörük Ali Efe, Karadeniz’den Topal Osman Ağa, Balkanlar’dan Yahya Kaptan, Gaziantep’deri Karayılan ve Bursa’dan Erzurumlu Kara Fatma’nın öyküleri sahneye taşındı.

Ulusal Gayret Zaferi’nin kazanılması ve Cumhuriyet’in Kuruluşu ile devam eden şov, izleyicilere unutulmaz bir gece yaşatan Anadolu Rüyası takımı ve projede katkısı olan şahıs ve müesseselere onurluk ibrazının ardından sonlandı.

Bau Evrensel Başkanı Enver Yücel, Uğur Mektepleri Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu, mektep akademik kadrosu ve idareyicileri, veli ve talebelerin izleyici olarak yer aldığı gecede, Türkiye Millet Oyunları Federasyonu Başkanlığı ve bir hayli değişik üniversitenin millet oyunları duayenleri katılımlarıyla takviyelerini esirgemedi.

Anadolu Rüyası projesinin yaşama geçmesine liderlik eden BAU Evrensel Başkanı Enver Yücel, kültürel zenginliğimize değinerek projenin ulusal bedellerimizi koruma ve yaşatmasındaki ehemmiyetinden bahsetti. “Bu majör şovumuzda, topraklarımızın üzerindeki kır çiçekleri gibi rengarenk hoşlukları yaşadık. Kültürel değişikliklerimizin bizim için nasıl bir bedele dönüştüğünüz izledik. Bu hoş ülkemizin ve gençlerimizin uygarlık ve kültürleriyle korunarak, bilimin ışığında ilerleyeceklerine hiç kuşkum yok. Bu ışıkla kâinatsallaşacak, dünyayla rekabet edecek çocuklar yetiştiriyoruz. Yarım yüzyıldır hiç yolumuzdan sapmadan ilerledik, gelecek bizimdir. Bu vesile ile ülkemizin dört bir yanından bugün şovumuza katılan tüm konuklarımıza ve bu akşamki heyecanı yaşatan herkese çok teşekkür ediyorum, tüm annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyorum. ” dedi.

Uğur Mektepleri Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu; “Anadolu Rüyası 2017 “Kaybolan İzler” teması kapsamında sahnelenecek özel şovumuzda tarihimizi ve ananelerimizi tekerrür gün suratına çıkartmayı hedef aldık. Talebelerimiz ve hocalarımızın 8 ayı aşkın vakit süresince majör bir emek ve özveri ile hazırlandıkları bu sosyal mesullük projemizde kültürel bedellerimizi ve zenginliğimizi anımsatmayı, kaybolan izlerin peşinden giderek unutulmaya surat yakalamış bedellerimizi canlandırmayı emelledik. Bu sayede talebelerimizin geçmiş ve gelecek arasında köprüler kurarak vizyonlarını geliştirmeye çalıştık. Talebelerimizin sadece millet danslarını bilmesine katkı sağlamadık; 21. asır hünerlerini geliştirerek kendilerine değer verecek, şahsi, sosyal ve kültürel gelişimini destekleyecek bir çalışmaya imzalaydık. Anadolu’muzun yöresel bedellerini, Uğur Mekteplerinin âlemsel eğitim kavrayışı ile harmanlayarak talebelerimize aktarmayı amaçladığımız bu millet kültürü projemizde katkısı olan herkesi gönülden tebrik ediyorum. Bu özel günde bizleri kırmayıp şovumuza katılım gösteren siz bedelli konuklarımıza ebedî teşekkürlerimi iletiyorum.  Bu vesile ile tüm annelerimizin Anneler Günü’nü de en içten dileklerimle kutlarım.” biçiminde konuştu.

2017051619263657185.jpg

Projenin fikir sahibi ve Genel Sanat Rejisörü Okan Gürbüz ise ” Geçen yıl ilkini asıllaştırdığımız mükemmel şovumuzu, bu sene daha da zenginleştirdik. Her yıl değişik bir tema ile seyirciyle buluşuyoruz, umuyorum bu seneki temamız ile “Kaybolan İzler”in ne ve kim olduğunu anlatabilmişizdir. Çocuklarımızın ananelerine sahip çıkan, nereden geldiklerini öğrenen bir jenerasyon olmasını istiyoruz. Ben 2 sene evvel bir ateş yaktım, bu koca vicdanlı çocuklar bunun bir aleve dönüşmesini sağladılar. Sadece millet oyunları değil, bir kültür sanat projesi olan ve her yıl gelişmeye devam eden Anadolu Rüyası coşkusunda bize ortak olan herkese ve siz bedelli konuklarımıza ebedî teşekkürlerimi iletiyorum.” diye belirtti.

Kültür A.Ş. nin özel olarak desteklediği ve Türkiye’de mektep evvelinden üniversiteye kadar her yaştan talebeyi barındıran “Anadolu Rüyası” kültür projesi, eğitim ve öğretim seneyi süresince ilk, orta ve lise seviyesindeki talebelere millet kültürü dersleri kapsamında eğitim verilerek tertip ediliyor. Türkiye’nin değişik şehirlerinde eğitim alan ve şov için hazırlanan talebelerin, sene sonunda toplanarak kültür mozaiği oluşturduğu bu tarihi prodüksiyon için takribî 400 saat stüdyo müzik kaydı yapıldı, 250 kostüm dikildi ve 300 saat dekor hazırlığı akılda eller tarafından bitirildi.

Evvelki HaberRCT2 oyunundaki cümbüş parkı için 10 sene tüketti!  

Yayınlanma Tarihi: 04 Eylül 2017