Assassin’s Creed Chronicles: Russia

Assassin’s Creed Chronicles serisi oyun kapanışını artık son hamlesini yaparak veda ediyor. Son hamlesini ise Russia olarak kapatıyor. Assassin’s Creed Chronicles Russia son olarak bilinse de oyun firması tarafından yapılan açıklama ise senini sonumu geldi şeklindeki sorulara en azından şimdilik cevabını vererek Assassin’s Creed Chronicles severlere tam anlamıyla veda etmediklerini de belirtiyor. Assassin’s Creed Chronicles serisinin ilk oyunu olan China oynayanlar arasında pek olumlu tepki görmemişti. Yani oynayan kişiler hem boyut farkı hem de gerçeklik anlamında eksik kaldığı söylenerek bu oyunun biraz kendini geliştirmesi beklenmişti. Ancak her ne kadar beğenilmese de India’dan daha güzel olduğu söylenen China bölümü bekleneni karşılamamıştı. Şimdi akıllardaki soru Acaba Russia nasıl olacak?

  Assassin’s Creed Chronicles Russia her bakımdan India ve China’dan daha iyi görünüyor. Fakat Indiada istemediğimiz ve oldukça can sıkan bazı durumlar Russia bölümünde de karşımıza çıkıyor ne yazık ki. Bu konuyu şikâyetlerde oyun yöneticilerine ilettik ve henüz geri dönüş alamadık. Serinin ilk iki oyunu gerek kontroller gerekse seslendirme efektleri ile benim için tam bir hayal kırıklığı olmuştu. Bu konuda dikkat ettiğim için Assassin’s Creed Chronicles Russia da en çok dikkat ettiğim konular bunlar olmuştu. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki oyunun Russia bölümü diğer iki seriye göre daha karanlık bir ortamda uyarlanmış ve kontrollerimizi tamamen karanlık bir ortama göre şekillendiriyoruz. Oyundaki kontrol mekanizmamız Nikolai Orelov isimli bir suikastçiyi yönlendiriyoruz ve onun üzerinden oyunu oynuyoruz. Oyundaki amacımız Nikolai Orelov’un ailesinin güvenliği için Russia’dan kaçma planları üzerinedir. Ailesinin güvenliğini sağlayıp kaçmadan önce yapılması gereken bir görevi yerine getirmemiz gerekmektedir. Bizim yardımlarımız ile beraberOrelov 2.Nikolay’ın rehin olarak tutulduğu eve girip Assassin Kardeşliği için önemli olan aritfact’ı çalacağız. Oyunun ilk serisi China’dan bir sürpriz ile karşımıza çıkan Russia bölümü ilk bölümde karşımıza çıkan Shao Jun Russia bölümünde Anastasia isimli bir kızın içine girdiği öğreniliyor. Oyunu oynarken adeta tüyleri diken diken eden bu sahneyi hepinizin yaşamasınız istiyorum açıkçası. Bu şekilde oyunun daha en başında yeni karakterlerimizle tanışmaya başlıyor ve oyunun adeta içine girmiş gibi oluyoruz. Ses ve görsel efektlerde tekrar sıkıntı olan Russia serisi 2.5 boyutu ile oyun severlerin isteğini tam anlamıyla karşılayamıyor. Oyun ana kural olarak iki karakter üzerinden işliyor. Orelov ve Anastasia bu iki karakteride kullanabilme şansımız bulunmakta. Oyunda bazen Orelov’u kontrol ediyoruz bazense Anastasia ile önden gidip yolu açıyoruz. Yani birbirlerine göz kulak olan bu ikili ile oyunun gerçeklik değeri bir nevi kapatılmış oluyor.

Assassin’s Creed Chronicles Russia oyunun bu bölümünde daha önceki bölümlere göre yine kontrol mekanizmalarımızın kendine göre silah ve cephanelikleri bulunmaktadır. Daha önce oynadığımız oyunlarda güç ve ekipmanlar tek bir karaktere adanmış olsa da bu seride iki karakter kullanabildiğimiz için ekipmanlar da doğal olarak iki karakter üzerine dağıtılmış durumda. Aynı şekilde oyunlarda kullanabildiğimiz kahramanlarımızın yetenekleri de aynı orantılı şekilde iki karaktere dağıtılmış durumdadır. Assassin’s Creed Chronicles Russia diğer seriler ile karşılaştırıldığında çok fazla fark olmasa bile en azından serinin ilk iki oyunundan daha ön plana çıkacak gibi görünüyor. Fakat sinir bozucu bir tekrarlama sistemi yapılmış ve oyunun 2D- 2.5 D kalitesi oyunu biraz etkisiz gibi bırakmış. Tekdüze bir planda oyun severler pek memnun kalacak gibi görünmese de oldukça etkili ve eğlenceli, heyecan verici yerleri de bulunmaktadır.

Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2016