Bilgisayarınız 1000 kat süratlenebilir!

Bilgisayarınız 1000 kat süratlenebilir!


Transistörler bilgisayarlarımızın süratini etkileyen ana bileşenlerden biri. Tahlilciler, bilgisayarları 1.000 kat daha süratli hale getirebilecek yeni bir transistör cinsi geliştirdi. Yeni jenerasyon, transistörde silikon yerine grafen kullanılıyor.

MediaTek yeni mobil harekâtçılarını duyurdu!

MediaTek, orta segment için hazırladığı yeni 16 nm’lik işlemcilerini duyurusuna reelleştirdi….

Grafen: mucize malzeme

2004 senesinde keşfedilen grafen, elektrik iletme marifeti ve uygulama alanları ile eşsiz bir malzeme olarak gösteriliyor. Silikondan 250 kat daha iyi elektrik iletme maharetine sahip olan grafenin, yakın gelecekte elektronik aygıtlarımızın esas yapı taşı olması bekleniyor.

Bilgisayarlarımızdaki devrelere elektronik sinyaller ve efor sağlayan “anahtar” gibi davranan transistörler, bilgisayar süratini ehemmiyetli derecede etkilemektedir. Nature Communications mecmuasında yayınlanan çalışmada takım, grafene dayalı transistörlerin bugünün bilgisayarlarında kullanılan silikon transistörlerden daha iyi çalıştığını tespit etti.

Manasal kapıları oluşturan transistörler, mikroişlemcilerin girişine 1 ve 0’ların uygulanmasını sağlayarak mikroişlemcilerin mana ve hesaplama problemlerini çözmesine izin verir. Bu mana işaretlerinin uygulanma süratinin çoğalması, transistörlerin çalışma süratine bağlıdır.

Tahlilciler, grafen kullanılan transistörlerin ilk düzeyde abuhava bilimi ve uzay araştırmaları gibi komplex vazifelerde kullanılacağını belirtiyor. Daha süratli bilgisayarlar ile yapılacak daha süratli simülasyonlar, tahlilcilerin neticeye daha süratli ve daha doğru bir biçimde erişmesini sağlayacak.

:: Bilgisayarları 100 kat daha süratli hale getirecek yeni jenerasyon transistörler hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN


Yayınlanma Tarihi: 07 Eylül 2017