Böylesini daha evvel hiç görmediniz!

Böylesini daha evvel hiç görmediniz!

Çok iyi bir ekran kartınız, overclock’lu bir operasyoncunuz ve çok iyi bir reyin klavyeniz varsa, süper reyin bilgisayarınızın bitirilmesi için bir de yüksek yenileme sürati olan bir monitöre gereksiniminiz var. 144Hz veya 240Hz bir monitör olabilir. Peki daha fazla yenileme sürati muhtemel mi? Görünüşe bakılırsa üst uç monitörlerin çıtası yeniden yükseliyor gibi görünüyor.

Blur Busters’taki monitör uzmanları, mucizevi akıcı görüntü sunan 480Hz ekranlı bir prototip monitörü tahlil bahtı bulduklarını iddia ediyorlar.

Blur Busters’a göre bu, hakikatinde 120Hz olan bir 4K monitör. Yalnız daha düşük çözünürlüklerde daha yüksek yenileme süratlerine çıkabiliyor. Mesela, 1440p’yi 240Hz gösterebilirken, 1080p veya 720p’yi 480Hz gösterebiliyor.

Çok mu fazla?

Yenileme sürati ile çözünürlük arasında kesinlikle bir taviz olur, ama oyuncular için böyle ekranlarda çok aşikar çözünürlüktense çok akıcı görüntü daha önemlidir.

Şu da var ki, saniyede bu kadar çok kareyi aralıksız biçimde işleyebilecek kadar süratli bir bilgisayar toplamak hayli güç. Nvidia‘nın G-sync veya AMD Freesync teknolojilerinin desteklendiğini belirten bir şey de yok. Bir de kablo meseleyi var, HDMI 2.1, 4K ve 8K çözünürlüklerde 120Hz ile başa çıkabiliyor, ama daha düşük çözünürlüklerde daha yüksek yenileme süratine erişebilir mi, bunu öğrenmiyoruz.

Bu mevzularda doğrulama beklerken, Acer ve Asus’un beraber 144Hz 4K ekranlar üzerinde çalıştığını belirtmekte fayda var. Acaba bu ikisi, Blur Busters prototipinin iddia ettiği şeyi mi sunacaklar?

Cep telefonunuzu reel bir kent kılavuzuna dönüştüren Piri uygulamasını mercek altına aldık

Evvelki HaberGoogle, Samsung İçin Minik Bir Servet Ödedi! Sonraki HaberiOS 11’de Touch ID’yi Kapatan Bir İşlev Bulundu!

Yayınlanma Tarihi: 19 Eylül 2017