Bugüne Kadar Çıkmış En Acayip “Sınırlı Sayıda” Konsollar

Bugüne Kadar Çıkmış En Acayip

Konsol markaları genelde beğenilen bir reyin veya filmle alakalı, hudutlu rakamda çıkarttıkları özel modelleri her yıl satışa çıkarırlar. Çoğu birey için sevinçli ve kolleksiyon kıymeti olan bu konsolların arasından bazen neden çıktığını hiç kavramadıklarımız da çıkmış.

Konsollar özelleştirilebildiği veya en azından tasarım olarak gözümüze güzel gözüken “hudutlu rakamda” satışı bulunan özel edisyonları çıkardığı zaman genelde bu çıkan modele göre sevenleri satın almasında ehemmiyetli bir rol oynayabiliyor. Özellikle de “Star Wars” gibi insanların hayran olduğu bir film serisini markalar özel edisyon hudutlu rakamda bir konsol yapmak için kullandıklarında ortaya cidden güzel neticeler ortaya çıkabiliyor. 

Peki ya bu anlamda verilmiş hiç mi acayip veya makûs denilebilecek kararlar yok? İşte sizin için bu anlamda çok da iyi olmayan kararlar neticesinde ortaya çıkan en acayip “hudutlu rakamda” özel edisyon konsolları bu surattan sıraladık. Bakalım siz ne düşünüyorsunuz? 

Tommy Hilfiger Game Boy Color

Nintendo’nun Game Boy Colour isimli konsolu, ülkemizin şu an 20-30 yaş arası kesimi heralde Almanya’dan getirilen konsol olarak andırır. Amerika ve Avrupa’da çıktığı senelerde muhakkak bir popülerliğe erişen bu aygıtın ise bugüne kadar dinlediğimiz en acayip “hudutlu rakamda” edisyonunu ise yukarıyada görüyoruz. Evet 1999 senesinde Nintendo resmen Tommy Hilfiger adlı giyim mağazasıyla uyuşup, bu çokta ne olduğunu kavramadığımız edisyonu ortaya çıkarmış. Tasarımsal olarak klasik bir Game Boy Colour’un üzerinde bir “Tommy Hilfiger” logosu olmasından öte başka bir özelliği olmayan bu aygıtı o yarıyıl kim aldı emin değiliz. Ancak Nintendo’nun o dönemki yetkilisi bu aygıtı hem reyin dünyasında hem de moda dünyasında çok ehemmiyetli bir adım olarak nitelendirmiş. Bir de bu aygıtı bütün 60 dolara satmışlar o yarıyıl! 

Audi R8 Xbox One S 

Sarihçesi bu makine tamamiyle de yereceğimiz bir makine değil. Zira günlük ilgisiz objelere benzetilerek üretilen konsolları beğeniyoruz. Ancak ne yazık ki “Xbox One S”in özel edisyonu olan bu makine fikirden öte tasarımdan sınıfta kalmış. Belki hoşlananlarınız olacaktır ama çıktığı ülkelerde de hoşlanılmamış olduğundan dolayı çok zafersiz satış yarıyıllarıyla raflarda kalmış bir makine olduğunu anımsatmak isteriz. Ha belki galibiyetli olsaydı bu listeye dahi koymayabilirdik o da ayrı. 

Taco Bell Xbox 360?

Öğrenmeyenleriniz için evvelden belirtelim Taco Bell, meksika yemekleri satan McDonalds stilinde bir lokanta markası. Evet yanlış dinlemediniz, bir cins lokanta “franchise”ı başka bir deyişle. Daha bir şey söylememize gerek var mı? Niçin insanlar üzerinde “meksika yemeği lokantasının logosu” olan bir konsol almak istesin ki? Başka Bir Deyişle gidipte siz “Playstation 4 Burger King” modelini parasız dağıtılmadığı sürece satın alır mısınız? 

MTV Gamecube 

Bu sefer daha bizzat hoşlandığım bir konsola geçiyoruz. Ancak yeniden de bu vaziyetin acayip olmadığı anlamına gelmiyor. Bu aygıtlar 2003 senesinde MTV Amerika Birleşik Devletleri merkezli namlı bir müzik kanalı tarafından yayınlar sırasında izleyicilere çekilişle dağıtılmak için yaptırılmışlar. Yeniden de Gamecube’ün o kadar da galibiyetli bir konsol olmadığını düşünürsek bu aygıtları o yarıyıl kim isterdi öğrenemiyoruz. Yeniden de fotoğrafı satışta olan bir makine olmadığından, gözümüzde çok makûs konumda olmayan bir makine olduğunu söyleyebiliriz. 

Men in Black PlayStation 

Men in Black çıktığı senelerde izlemekten sevinç aldığımız, bilim-kurgu-komedi-aksiyon dalında bir filmdi. O yarıyıl içerisinde ne yazık ki film kadar şahane olmayan bir Playstation oyunu bizi karşıladı. Ama aynı film için yapılan Playstation versiyonuna bakar mısınız? Klasik Playstation’ı siyah modeli üzerine yalnızca filmin logosunu basmak nasıl bir ucuza kaçmaktır acaba? Playstation bundan sonra özel edisyonlarda gerçekten kendini çok geliştirdi. Ancak bu yalnızca 1000 tane üretilen bu konsol, iyi ki yalnızca 1000 tane üretilmiş. Zira daha aşırısı da satılmazdı. 

Coca Cola Game Gear

Başka Bir Deyişle bu makine hakkında da fazla yorumumuz yok. Görsel her şeyi anlatıyor gibi. Arttan da “Neden?” “Niçin?” gibi sualler geliyor muhtemelen. Aygıtın 1994 senesinde çıkan “Coca-Cola Kid” adlı oyunu Japonya’da tanıtımı için çıkarıldığı edindiğimiz bilgiler arasında. Coca-Cola markasının reyin sektörüne girip giremeyeceğinin sınamalarını yaptıkları senelermiş, namlı meşrubat markasının o yarıyıl yaptığı izaha göre. Biz de diyoruz ki: Sen yalnızca meşrubat yap Coca-Cola! 

Marlboro Atari Lynx 

Başka Bir Deyişle bu makine öncelikle hiç çıkmamış. Onu evvelden belirtelim. Fakat resmen iki markanın da sınama yaptığı senelermiş. Malboro değişik sektörlere girerek kendi ismini duyurmanın yollarını aramaktaymış, Atari’de el konsolunu özel hale getirecek bir markayla uyuşmanın peşindeymiş. Natürel ki o yarıyıl içerisinde en çok çocukların satın aldığı en konsollarıyla, dünyanın en namlı sigara markasının acayip bir bebeği olan bu aygıtın satışına izin verilmemiş. Yeniden izin verilmeme nedeninin o yarıyıl bunu onaylayacak olan departmanların, ortaya çıkan bu şey hakkında ne reaksiyon vereceklerini öğrenememelerinden de olabilir. Bu ne çirkinliktir…

Listemiz bu kadardı. Listemiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bugüne kadar çıkmış en acayip, “hudutlu rakamda”, özel edisyon konsol neydi? 

Kaynak : https://kotaku.com/looking-back-at-some-of-the-weirdest-limited-edition-co-1818480546

Yayınlanma Tarihi: 23 Eylül 2017