Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike multiplayer seçeneği ile dünyayı kasıp kavurmuştu. Oyunu daha da ileriye taşıyan Valve firması, Source ile çıkışa geçmişti. Fakat günümüz firmaları oyun motorlarını geliştirmesiyle Counter Strike biraz geride kalmıştı. Fakat Valve Counter-Strike: Global Offensive ile tekrardan bütün Counter-Strike severlerin dikkatini çekmiştir ve fenomen oyunlar sıralamasına girmiştir.

Başlarda Half-Life’ın eklentisi olarak çıkan Counter-Strike, Sierra firması isim hakkını Valve firmasına satmasıyla oyun yükselişe geçmiştir. Eminim ki Sierra beyninden vurulmuşa dönmüştür. Oyunu oynayan kişilerin sayısı hızla artmasıyla oyuna bir çok mod, harita, binlerce farklı siyah, kostüm ve birçok opsiyon çıkarılmıştır. Counter- Strike hastaları için bu inanılmaz birşeydi. Oyun yerinde saymak yerine geliştirilmeye devam edilmektedir. Counter Strike: Global Offensive, PSN,XBOX ve PC üzerinde geliştiriliyor. Steam üzerinden de geliştirinlen Counter-Strike: Global Offensive, hepimizin bildiği Counter-Strike’den farklı olarak modlar,oyun haritaları, kostümler ve kıyafetlerde yenilikler yapılmıştır. Klasik özelliklerin birçoğunu da içermektedir. Profesyonel Valve Yapımcıları hem yenilik yapmış hemde eski klasik Counter-Strike kalitesinden ödün vermemekdir. Zamanının en iyi FPS oyunlarından biri olan Counter-Strike:Global Offensive satış rekoru kırmaya devam ediyor.Hızla en çok oynanan oyunların başlarında gelmektedir. SteamSpy verilerine göre ki bu veriler hemen hemen doğru verilmektedir. SteamSpy verilerine göre Counter Strike:Global Offensive bugüne kadar yaklaşık 20milyon civarında satılmıştır. Multiplayer oyunların fazla paylaşılmadığı düşüncesi yaygın olmasına ragmen oyuncuların çoğu rekabeti online oyunu daha çok sevmektedir. Counter-Strike:Global Offensive ise bu ihtiyacı karşılamak için oldukça uygundur.Oyuna ilk başladığınızda elinizde kötü bir silah olacaktır. Fakat FPS oyuncuları buna alışıktır. Biz düşman öldürdükçe yeni silahlar gelmektedir.Modlara göre silahlar değişiklik göstermektedir. Tüm silahları kullandıktan sonra oyunu bitirme silahı olarak bıçak ve bomba verilmektedir. Counter-Strike:Global Offensive oyuncusu olarak sizlere tavsiyem öncelikle modlarla alıştırma yaparak oyuna başlamanız sizin için daha iyi olacaktır. Hem mapları tanımanız hemde yeni silahlar almanız açısından modlarla başlayıp isterseniz online oyuna dönebilirsiniz.

Counter-Strike: Global Offensive’yi Nasıl Oynanız?

Counter- Strike Global Offensive yani kısaca CS:GO bizleri tekrardan ekran başına kilitlemeyi başardı. Son derece heyecanlı,gerçekci silahlar ve tam bir takım oyunu oyunun sinir sistemini oluşturmaktadır. Aslında oyunda çığır açacak yenilik yapılmamış fakat yeni haritalar ve modlar bagımlılık yapmak için oldukça başarılı. Şimdi gelelim Counter-Strike: Global Offensive’yi nasıl oynarız? Oyun öncelikle Steam oyun agıyla oynanmaktadır. Steam kütüphanenizi paylaştığınız biriyle çoklu veya botlarla oynayabilirsiniz. Steam kütüphane paylaşımı ile oyuna girdiyseniz kütüphanenin sahibinin oyuna girmesiyle 5 dakika içinde oyundan atılıyorsunuz. Fakat LAN bağlatısı ile oyuna girebilir iki kişi veya daha fazla kişi ile oynunuzu rahatlıkla oynayabilirsiniz. İP adresi paylaşımı ile de botlara karşı 2 kişi veya başka bilgisayarlara karşı da oynayabiliyorsunuz. Valve herşeyi düşünmüş oyunu ona göre optimize etmiştir. Size sadece oyuna girmek ve keyif almak kalıyor.

 

Counter Strike: Global Offensive LAN İle Kurulum

Öncelikle oyuna giriş yapın. Daha sonra Seçenekler>Oyun ayarları menüsüne geçerek Geliştirici Konsolunu Etkinleştir yazan yeri oyunun dil ayarına göre Evet veya Yes yapın.Oyuna girmeden de yapabilirsiniz. Oyundayken veya menüdeyken “ tuşuna basın akabinde konsolu açıp ardından konsola sv_lan 1 komutunu yazın. Enter tuşuna basın. Artık oyununuz yerel ag ile paylaşılmış durumdadır.

Diğer bilgisayarın veya birçok bilgisayarların bağlanması için onlara vermeniz gereken İP adresini öğrenmek için ise yine “ tuşuna basarak konsolu açıp Status komutununu girerek görmeniz yeterli olacaktır.
Bundan sonra oyuna online bağlanmak istiyorsanız konsolu açın. Önce ”connect” yazın sonra IP adresinizi veya baglanmak istediğiniz serverin IP adresini girerek enter tuşuna basın. Herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için Windows Güvenlik Duvarını bu oyun için kapatın yoksa sorun yaşıyabilirsiniz. Keyifli oyunlar dilerim, umarım bir gün oyun içerisinde karşılarız.

Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2016