Dragon Quest Builders İnceleme

Dragon Quest Builders, eski Dragon Quest’ten Alefad’ın hikayesi altındaki eski ayarı kullanarak, yeni bir masalın yeni bir dönem için atlama noktası olarak hizmet ediyor. Orijinal oyunun bittiği yerde başlayan alternatif bir gerçeklik ama bir bükülme ile: ilk oyundaki kahraman Dragonlord’u yenemedi. Serinin önceden bilgisi olmamalı, ancak jingle’ları ve çeşitli enstantane ile bir aşinalık olması güçlü bir nostalji hissi uyandırmaya yardımcı oluyor.

dragon-quest-builders-inceleme-9

World-crafting türünün Dragon Quest için bilinmeyen bir bölge olduğu göz önüne alındığında, Square Enix öğreticiyi eşit ve kısaca bilgilendirici hale getirmek için akıllıca olacaktır. Bu, oyunu başlattığınızda birkaç dakika içinde inşaya başlamanızı sağlar ve komple evler inşa etmek, öğeler hazırlamak ve Alefardiya’lı vahşi yaşamı sağlamak için tatmin edici oluyor. Tuğla örme gibi görünüşte menekşe bir görev, tuğlayı yukarıdan aşağıya ya da baş seviyesine koymak için yalnızca bir düğme aldığında kolaylaşır. Üstelik, daha kaliteli tuğlaları olan bir duvarın yükseltilmesi işlemi, tek bir girişli, tek bir harekette de çalışır.

dragon-quest-builders-inceleme-6

Dragon Quest Heroes’taki savaş kadar çılgınca olmayan Dragon Quest Builders’ın dövüşüne uymak kadar kolay, ancak ana serinin dönüş tabanlı savaşlarından daha hızlı hareket ediyor. Bu yönlendirme periyodu aynı zamanda RPG’den esinlenen araştırmaya ağır ağır vurgu da yapıyor. Hamam inşa etmek, bir onay işareti, kutlama şurubu ve sizin için bir ödül olan müteşekkir bir NPC olduğu zaman, bir eşyaya benzemektedir.

dragon-quest-builders-inceleme-5

Dragon Quest Builders’ın hikayesini ve objektif yoğun çekimini desteklemek 30 yıllık franchise nostaljisinde kurulmuş bir vakıftır. Hayır, Zenithia (Dragon Quest IV, V ve VI’da görülen) veya Dragon Quest VIII’nin Trodain’i gibi daha sonra yapılan ana taksitlerle ayarları keşfedemezsiniz. Yine de, metal sümüklüler gibi tanıdık canavarlara ve chimaera kanatları gibi tanınmış öğelere rastlamak Dragon Quest fanini gülümsetir. Tüm bu unsurların – müziğin sahnelere müzikten kürsüye uzanan – bu gösterişli dünyaya uyarlanmış olması şaşırtıcı. Düşmanlar tecrübelerden ziyade maddeler hazırlarlar. Kazma enerjisi, yemek yiyerek yenilenir. Kameranın ortaya çıkardığı gibi yeryüzündeki dünya, orijinal 1986 haritasını göstermeyecek, ancak blok sanat stili, eski okul JRPG meraklıları ile çınar olacak.

dragon-quest-builders-inceleme-4

Alefgard’ı bildiğimiz gibi değil, fakat daha az davetkar değil – tanıdık estetik ve kasabanızın altındaki araziyi çöp altına alan klasik düşük seviye düşmanları sayesinde. Bunun uğruna basitçe keşfetmek, burada boşa harcanan zaman değildir. Bir yönde hareket etmeniz, öğeler hazırlamak için çok fazla kaynak sağlayabilir. Herhangi bir serbest dolaşım gezisini değerlendirecek tek değişken, öğe türü için kapasitenizi maksimum seviyeye çıkardığınız zaman – zor bir iştir, çünkü 99 öğeyi taşıyabilirsiniz.

dragon-quest-builders-inceleme-7

Dünyanın arazisi manipülasyona açık olsa da, haritalar klasik JRPG dünya tasarımına sadık kalmaktadır. Örneğin, uygarlıktan uzaklaştıkça, daha sert düşmanlara girme ihtimaliniz de o kadar yüksek olur. Alefgard sayısız dikkati dağıtmak, genellikle değerli ödüller vermek gibi, bir macera hedefine yolculuk nadiren düz bir çizgidir. Ormanlar, çöller ve kuleler, belirsizlik sırlarını paylaşıyor – kamerayı çevirerek sık sık ortaya koyduğunuz tür. Görsel ipuçlarını kullanarak hazinenin yeraltı ve dağlarını avlamak iki kat ödüllendirici. Eksik bir blok ya da yerin dışına bakan bir tuğla yakındaki bir ödüle bir ipucu olabilir, örneğin gelecekteki binalarınız için 25 pencere yararlıdır.

dragon-quest-builders-inceleme-3

Hikayenin ilerlemesiyle ilerleyin ve her türlü sümük ve golem masayı çevirip kasabanıza karşı bir kuşatma operasyonu gerçekleştirir. Sen ve yoldaşlar, bariyerler ve otomatik ateş barındıran gargoyle heykelleri ile çevreyi güçlendirirken tabandaki dört yüzü de korumak için çalışırlar. Başka bir deyişle, Dragon Quest Builders bazen bir kule savunma oyunu gibi oynar; popüler türe keyif verici bir etki katar. Sarmal bir yol değil, bir kare alan savunuyorsunuz ve destek seçeneklerinizin hepsi sabit değil; Bu sadece size bol miktarda gol atan bir oyundaki faaliyet çeşitliliğini arttırır.

dragon-quest-builders-inceleme-8

İstilalar kasabalarınıza önemli zarar verebilir ve yeniden inşa etmek için kaynaklar bol olsa bile, hanlarınızda ve işyerinde onarımlar zaman alıcı olabilir; Ancak isterseniz bu işlemi tamamen önleyebilirsiniz. Dragon Quest Builders’ın Serbest Oynatma modu size düşman canavarların kederini kazandırır ve mimari sularının akmasını sağlayabileceğiniz daha huzurlu adalar sunar.

dragon-quest-builders-inceleme-2
Dragon Quest Builders, kasabanızı araştırıp savunmaktan mola vermek için fırsatlarla doludur. Akira Toriyama’nın karakter tasarımlarıyla tanımlanan franchise’ın estetiği, kasaba çevresindeki odaların yapımı ve tasarımı için basit bir süreç oluşturabilir. Bir haneyi özelleştirmek için, sadece bir meşale yerleştirmeniz ve istediğiniz gibi yataklar ve diğer mobilyaları döşemek için çalışmanız gerekir. Kişiselleştirilmiş yapı kreasyonlarınızı paylaşabilmenize rağmen, arkadaşlarınızın dünyalarını ziyaret etmek mümkün değildir. Aynı içeriğe sahip olmalarına rağmen PS4 ve Vita sürümleri arasında çapraz kayıt desteği bulunmaması da hayal kırıklığı yaratıyor.

dragon-quest-builders-inceleme-1

Dragon Quest Builders’ın mükemmellik, Minecraft esinlenerek yaratılışının ilgisini çeken çekiciliğinden bahsettiği kadar bu 30 yıllık franchise’ın çok yönlülüğünü göstermektedir. Hedefleri araştıran hikâyelerin ilerici çizimi, oyunun yapı araçlarından bazıları gibi akıllıca bir şekilde canavar damlaları kullanan bir zanaat sisteminin derinliği ile birlikte ele alınır. İster atamaları tamamlamaya mı, yoksa belirli bir amaçla inşa etmeye mi odaklanmak istersen, oyun, ilk Dragon Quest deneyiminiz olsa bile, anlatılmayan saatleri emmek için zengin özelliklere sahiptir.

Yayınlanma Tarihi: 20 Kasım 2016