Elektrik üreten iplik geliştirildi!

Elektrik üreten iplik geliştirildi!


Elektrik enerjisi üreten materyaller, giyilebilir Teknoloji tasarımcılarının en büyük hayali. Bilim insanları, bu hayali hakikate dönüştürebilmek için kolay bir sürükleme hareketi ile elektrik enerjisi üretebilen iplik geliştirdi.

Suni akıllı çöp kolileri!

Suni akıldan eforunu alan yeni jenerasyon geri dönüşüm sistemleri, atığınızın geri dönüşümü mevzusunda…

Karbon nanotüp ve jel kullanıldı

Karbon nanotüplerden oluşan ve bir elektrolit jeline daldırılmış olan iplik, kullanıcının soluk alıp verme hareketlerinden dahi efor üretebilecek potansiyele sahip. Beynelmilel 29 analist, bükümlü biçerdöverler olarak öğrenilen iplik malzemesini, “bir karbon nanotüp bağlayarak ve karmaşık bir karbon örgüsüne sokup, bir elektrolit jeline daldırarak” oluşturdu. Jel ile kapatıldığında ve çekiştirildiğinde iplik bir ışık yayan diyot ile minik bir akım üretebiliyor. İpliğin efor yapım seviyesinin ise kg başına 250 watt olduğu belirtiliyor.

İplik gömlek, kazak gibi elbiselerin yanı gizeme umman dalgalarında da kullanım potansiyeline sahip. Dalgaların hareketi ipliği hareket ettirerek, umman dalgalarından enerji üretilebilir. Ancak bu gidişatta tuzlu suyun eskitici tesiri sebebiyle platin elektrodu kullanmak gerekiyor.

Ölçeklenebilir bu teknolojik çalışma, henüz konutlara efor sağlayabilecek gidişatta değil. Ancak geliştirme çalışmalarının ardından özellikle giyilebilir makinelere efor sağlamada kullanılabilir. Ayrıca lüzumlu kaplamalar ile ummanlara da adapte edilebilir.

:: Elektrik üreten iplik hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN


Yayınlanma Tarihi: 11 Eylül 2017