Europa Universalis 4 Oyun İncelemesi

Europa Universalis 4 paradox yapımı bir grand strategy oyunudur.Peki grand strategy nedir derseniz devasa strateji yani stratejide çok daha derine inen yapımlara verilen addır.Peki bu oyunda ne oluyor dediğinizi duyar gibiyim.Oyunda 1400’lü yıllardan sonraki bütün ülkeleri kontrol etme hakkına sahibiz. Örneğin yükselen Osmanlının başına geçip Viyanayı düşürmek yada Almanyadaki krallıklardan birinde Almanyayı kurmak hepsi bizim için mümkün.

Ülkenizin Kralı Olun

Oyun içinde ülkenizi nasıl yöneteceğiniz diğer ülkelerle nasıl ilişki kuracağınız çok önemli ve detaylı.Size gerçek bir kral hissi veriyor oyun savaşlarda yüksek vergi almaya çalıştığınızda halk sinirleniyor yada işgal ettiğiniz bölgelerde isyancı olasılığına karşı ordularınızı o bölgelerde tutabiliyorsunuz.Yanınıza danışman dahi alabildiğiniz oyunda en ufak detaylar bile önemli olabiliyor. Örneğin oyunun erken döneminde yaptığınız başka bir ülke evlilik o ülkenin belki seneler sonra bile bunu unutmayıp sizin yanınızda savaşa katılmasına sebep olabilir.Yada isyanlara aşırı dikkat etmeyip geleni keserim zaten yerlerini bilsinler diye düşünürken ülkenizde iç savaş felaketi başlayıp bütün isyan şansları çok fazla artabiliyor. Herşeyin planını yapıp ona göre hareket etmeniz gereken başarılı bir yapım Europa Universalis 4…

Grafikler Yeterli 

Başlığa dikkat çekmem gereken kısım yeterli dediğimiz kısım. Oyun içindeki strateji kısmı asıl konu olduğundan grafik çok daha arkaplanda kalıyor. Ki eğer strateji severseniz bence bu gayet arka planda bırakılabilecek birşey. Şuan bile Age of Empires 2 oynayan kişiler var onların grafik çok kötü deyip çıktığını gördünüz mü? Grafikleri karşılaştırmak için yanlış bir oyun olduğunu biliyorum ama strateji kısmını karşılaştırdığımızda Europa Universalis 4 zaten daha üstte.Lafı uzun tutmadan grafiklere 10 üzerinden 7.5 verebiliriz.

Tarihi Öğrenirken Eğlenin 

Oyunda herşey 0 tarihi gidiyor diyemem açıkcası ancak size tarih konusunda yararı bulunacağına bir şüpheniz olmasın.Örneğin Osmanlı ilerledikçe sinirlenip bize karşı agresifleşen Avusturya yada İngiltere ile Fransa arasındaki bitmek bilmez çekişme hepsi oyuna yansıtılmış. Ben tarihsel oynamak istemiyorum diyorsanız oyun size bunu bile sunabiliyor.

Her Zaman Multiplayer Oynama İmkanı

Oyunu Steam’de sizin gibi satın almış herkes ile istediğiniz gibi multiplayer oynayabiliyorsunuz.Özellikle 20 kişilik dev oyunlara girdiğinizde strateji ve planlamanın verdiği o heyecan ve başarı hissi bence hepimizin her oyunda aradığı bir ihtiyaç ayrıca Multiplayer oynarken yüksek bir internet bağlantısına sahip olmanızada gerek yok eğer oyun kurucusu değilde sadece bir katılımcıysanız 3mbit (AKK ile hepimizin düştüğü o internet hızı) ile rahatça oynayabilirsiniz.

Genel Not 8.5 

Oyun çok derin bir içeriğe sahip olmasına rağmen kişileri zorlamayan bir akıcılığa ve kolay oynanılabilirliğe sahip.Her ne kadar grafik konusunda geride kalsa da düşük fiyatı ile bence alınmaya değer başarılı bir yapım.Oyun içeriği olur da az gelirse şirket bu yapım için sürekli başarılı DLC’ler satıp oyunu zenginleştirmeye devam ediyor.

Yayınlanma Tarihi: 11 Mart 2017