Futbolcular, gerçeğinde ne kadar kazanmalı?

Futbolcular, gerçeğinde ne kadar kazanmalı?

Bazı futbolcular muazzam paralar kazanırken, aynı kadroda yer alan ötekileri çok daha az para kazanabiliyor. Ekipler bu farkı sahadaki performansları belirterek haklı çıkartmaya çalışıyor ancak yeni bir bilgisayar modelinin gösterdiğine göre, performans ve kazanç arasındaki fark, pek çok şahsın fark ettiğinden çok daha fazla olabilir.

Lawrence Technological University bilgisayar bilimcileri makine öğrenimi ve bilgi bilimini kullanarak 6.082 profesyonel Avrupa futbolcusunun kazançlarını araştırdı. Bu çalışma sırasında da her bir oyuncunun becerisini gösteren 55 özelliği kullandılar. Bu özelliklerin arasında performans gol atma ve niyete erişen pas gibi, tutum görüş ve dargınlık gibi ve beceriler sürat, süratlenme ve top hakimiyeti gibi bulunmaktaydı.

Daha sonra her oyuncu için bu özelliklere göre, aynı konumda oynayan öbür oyunculara göre karşılaştırmalı bir ücret atandı ve sonrasında da bu ücret, 2016-2017 sezonunda aldıkları asıl ücret ile karşılaştırıldı. Neticelerin gösterdiğine göre Lionel Messi‘nin Dünya’nın en fazla ödeme yapılan oyuncusu olması gerekiyor ve arttan Cristiano Ronaldo, Luis Suarez, Neymar, David De Gea ve Mesut Özil geliyor.

Ancak bu model, Messi’nin ücretinin 234.000 Euro ortamında olması gerektiğini belirtiyor ve bu, oyuncunun asıl haftalık ücretinin yarısından daha az. Bu ölçüler arasındaki fark da kendisini, öbür tam oyunculara göre en çok fazla ödeme yapılan oyuncu yapıyor. Fazla ödeme yapılan oyuncular listesinde Messi’nin arttan Angel Di Maria, Robin Van Persie, Ivan Rakitic ve Nicolas Otamendi geliyor.

Ayrıca model, almaları gerekenden az fiyat alan oyuncuları da tanımlamış gidişatta. Bu listenin başında da hak ettiği ücret, Monaco’dan aldığı asıl ücretin 100.000 Euro üstünde olan Bernado Silva geliyor. Az ödeme yapılan öbür oyuncuların arasında Harry Kane, Granit Xhaka, Timo Horn ve Paco Alcacer bulunuyor.

Araştırmanın neticelerinde az ödeme yapılan oyuncuların genellikle çeviklik, süratlenme, sürat, denge ve öbür oyuncuların konumlarını takip etme marifetlerinde fazla ödeme yapılan oyunculara göre daha iyi oldukları dikkat sürüklüyor. Fazla ödeme yapılan oyuncular ise genel olarak yalnızca eforları ile öne çıkan oyuncular.

Ancak analistler Lara Yaldo ve Lior Shamir, bu modelin yalnızca beceriyi göz önüne aldığını ve yayın hakları ile mahsul satışları gibi oyuncuların daha fazla ödeme almalarına neden olabilecek faktörleri kapsamadığını belirtiyor. Bununla birlikte, bu araştırmanın oyuncu performansında makûs bir tesire sahip olan ücret denksizliğini eksilteceğini ve uyuşma süreçlerini basitleştireceğini düşündüklerini de söylüyorlar.

Evvelki HaberMonopoly ve Nintento’dan Monopoly Gamer Sonraki HaberMaserati de Elektrik Motorunun Peşinde!

Yayınlanma Tarihi: 13 Eylül 2017