Güneş ve rüzgarla çalışan karavan!

Güneş ve rüzgarla çalışan karavan!


Kampçıların karavan ile tatilde yaşadığı en büyük meselelerden biri iç lüzum için kullanılacak elektrik enerjisine erişim oluyor. Green Cat Technologies tarafından planlanan sCarabane, bu meseleye yeşil Teknolojiler ile çözüm getiriyor.

TBMM’ye anti drone sistemi heyetti!

Türkiye Büyük Ulus Meclisi, son yarıyılda terör hadiselerinde sıklıkla kullanılan drone ve insansız…

Rüzgar ve güneşten enerji üretiyor

Fütüristik bir tasarıma sahip olan sCarabane, yarım saatte dayanabiliyor ve istenilen biçimi alabiliyor. Sizin katlama biçiminize göre standart bir karavan veya yuvarlak bir stand halini alabiliyor. Ancak bu karavanı istisnalı kılan tasarımdan daha çok yenilenebilir enerji ile iç lüzumlarını karşılayabiliyor olması.

Karavanın üstünde bulunan parabolik ayna güneşi 360 derece izleyebiliyor. Bu aynanın emdiği güneş enerjisi ile su ısıtabiliyorsunuz. Üzerinde bulunan dikey akslı rüzgar türbini 500 watt’a kadar pak efor üretebiliyor. Daha fazla efor gerektiğinde ise güneş pilleri de bu eforu destekleyecek biçimde 500 watt daha efor üretebiliyor. Böylelikle kamp kurulan bölgenin hava koşullarına göre iç enerji lüzumları karşılanabiliyor.

Çocuk odası, yatak odası ve mutfağı bulunan karavanın duvarları dışarıya açıldığında oldukça geniş ve rahat bir hayat alanı oluşuyor. Yağmur suyu toplama ve su filtreleme sistemleri de dahil olmak üzere geliştirme çalışmaları bitirildikten sonra piyasaya sürülmesi kastediliyor.

:: İç enerjisini rüzgar ve güneşten karşılayan karavan hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN


Yayınlanma Tarihi: 07 Eylül 2017