Hakkari’de teröristlere ait drone düşürüldü!

Hakkari'de teröristlere ait drone düşürüldü!


Her geçen gün büyüyen drone veya bir değişik ismiyle insansız hava taşıtları, bir yandan kullanıcıların eşsiz görüntüler tutmasını ve devasa alanları görüntülemesini sağlarken, ne yazık ki değişik yandan terör örgütleri başta olmak üzere makûs emelli şahıslar tarafından sıkça kullanılmaya başlandı.

Türk askerine drone ile el bombalı hücum!

Hakkari’de bulunan askeri birliğe inmeye çalışan bir drone’un düşürülmesi ile, teröristlerin…

Fırat Kalkanı harekatının 35. gününde, askerlerimize IŞID tarafından drone ile bombalı bir hücum tertip edilirken, yeniden PKK’nın tasarladığı eş bir hücum, geçtiğimiz sene Hakkari’de erken müdahale ile önlenmişti.

Geçtiğimiz günlerde Hakkari’de eş bir vaka yaşanırken, düşürülen drone’un oldukça üst seviye bir aygıt olması herkesi afallattı.

Düşürülen drone 20 Bin TL bedelinde olan DJI Matrice 600

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı olan ve Irak hududunda yer alan Derecik beldesinde, uçuş yaptığı fark edilen bir drone’un geçtiğimiz günlerde askerlerimiz tarafından vurularak düşürüldüğü ortaya çıktı.

Facebook üzerinde yayın yapan Kirpi ve Kobra adlı sayfa tarafından düşürülen drone’a ait görüntüler paylaşırken, terör örgütü tarafından bu kadar profesyonel bir aygıt kullanılması oldukça afallatıcı oldu.

Çünkü, görüntülerden kavradığımız kadarıyla düşürülen drone, eskiki vakalarda gördüğümüz giriş seviyesi modellerin aksine DJI’ın sinema sektörü için geliştirdiği en profesyonel modellerinden Matrice 600.

Ülkemizde takribî 20 Bin TL’lik bir maliyet yaftasına sahip olan DJI Matrice 600, rastgele ek bir aygıta gereksinim dinlemeden Full HD çözünürlükte 60 fps görüntüyü 5 km mesafeye anlık olarak iletebiliyor.

:: Yaşanan bu vaka hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

SDN


Yayınlanma Tarihi: 11 Eylül 2017