Japon oyunlarını kimse beğenmiyor mu?

Japon oyunlarını kimse beğenmiyor mu?

Reyin sanayisi analistlerinden Michael Pachter geçen yıl, Final Fantasy ve Metal Gear imalcilerinin mahsulleri dışında “kimse Japon oyunlarını önemsemiyor” diyerek gündeme gelmişti. Gamingbot, analiste hala bu mevzudaki fikrinin değişip değişmediğini sordu.

Son bir yılda reyin piyasası Persona 5 ve Nier gibi oyunlarla dolmuştu. Bunun da ötesinde Nintendo yeni konsolunu çıkardı ve 2.7 milyon adet sattı. Zelda: Breath of the Wild gibi oyunlar da reyin listelerini alt üst etti. Persona gibi oyunlar dahi PlayStation 4’te iki milyon satmayı muvaffak oldu. Patcher’dan bu mevzuda yorum yapması ve son zamanlarda Japon oyunlarıyla alakalı fikrinin değişip değişmediği sorulduğunda şöyle dedi: “Evet, Japon oyunlar majör çapta baktığınızda ehemmiyetsiz kalıyor, iki milyon diyorsunuz, Mafia 3 gibi perişan bir reyin dahi 5 milyon sattı, ve bu reyin bir çöplüktü. Başka Bir Deyişle, hayır, 2 milyon satış bir ehemmiyeti olmayan bir yuvarlama yanılgısı. Bundan kimse para kazanmıyor.”

Patcher sonrasında Nintendo ile Nintendo harici Japon oyunlarının farkını konuştu: “Bence Nintendo kaideyi ispatlayan imtiyaz. Şayet daha evvel hiç video oyunu görmemiş bir Marslı olsaydınız, ve size bir Nintendo oyunu ile Persona 5 veya Final Fantasy’yi yan yana gösterseydim, bunların aynı yerden olduğunu düşünmezdiniz. […] Yaptıkları her şey başka herkesin yaptığı her şeyden değişik, kaideler burada geçersiz. Onlar kaideyi tanımlayan imtiyaz. Japonya’da kimse onlar gibi bir şey yapmıyor, belki yalnızca Sonic.”

Japon oyunları genelde kendi mahallî piyasalarına hitap edecek biçimde yapılıyor ve Japonya dışına mahallîleştirme emin serilerin fanlarının isteğine bakıyor. Tabi kendi ülkelerinin dışında da bu oyunların satması imalciler açısından galibiyet sayılabilir. Bunun yanında Nintendo‘nun her zaman batıda sağlam bir ayağı oldu, çoğu oyuncunun şirketin mahsulleriyle ve oyunlarıyla hatıraları var, bu surattan Nintendo’nun mahsullerinin batıda çok iyi satmaya devam etmesi pek donakaltıcı değil.

Evvelki HaberMahkemeden, Reyin Şikesi Satan Sitelere 205 Bin TL Ceza Sonraki HaberGalaxy Note 8’den Multimedya Bombası!

Yayınlanma Tarihi: 10 Eylül 2017