Özerk taşıtlar Domino’s Pizza kuryesi oluyor!

Özerk taşıtlar Domino's Pizza kuryesi oluyor!


Ford ve Domino’s tarafından dün yapılan bir bülten, pizza kuryeleri için makûs haber anlamına gelebilir. Yapılan ortak basın izahına göre, işletmeler Ford’un özerk Fusion test vasıtalarını kullanarak pizza servisi yapmak için eforları birleştiriyor.

Şimdi gizeme özerk uçaklarda!

Sürücüsüz taşıtlar karada ve denizde kendilerini gösterirken şimdi de semanı ele geçirecekler….

Domino’s alıcıları gelişigüzel seçecek

İki şirketin Michigan eyaletinde yer alan Ann Abor caddelerinde uygulamaya koyduğu bu sistem, özerk taşıtların geliştirilmesi için misal teşkil ediyor. Bu çalışma, pizza servisi için sınaması yapılan acayip çalışmaların ilki değil ve muhtemelen sonuncusu da olmayacak. Daha evvel yeniden Domino’s, Yeni Zelanda‘da drone ve kendi kendini hakimiyet eden robot ile pizza servisi hakikatleştirmişti.

Sürücüsüz taşıt Teknolojisinin yer aldığı Ford Fusion Hybrid taşıtının kullanılacağı testte, iki işletme Ann Arbor bölgesinde sipariş veren insanlardan gelişigüzel tercih yapacak ve siparişini sürücüsüz taşıtla yollayacak. Alıcılar, GPS ve SMS bilgilendirmesi ile siparişlerinin nerede olduğunu görebilecek. Görünüşe bakılırsa sürücüsüz taşıt teknolojisinin yaygınlaşması ile beraber buna eş işbirliklerini daha fazla göreceğiz. 

Proje için seçilen alıcılar, siparişleri geldiğinde onu teslim alabilmek için vasıtanın park ettiği yere gitmek zorunda olacaklar. Bu konutlarının önünde bir sarihlik mevcutsa orası, değilse de caddeyi olabilir. Domino’s tarafından yapılan izahta bu vaziyetin de kollanacağı ve gelecek uyuşmalarla pizzayı kapıya kadar eriştirecek teknolojik çözümlerin aranacağı belirtildi. 

17-08/30/otonom-kurye-arabasi.jpeg

 

Taşıtların direksiyonunda her gidişata karşı birer sürücü bulunacak ancak acil gidişatlar dışında rastgele bir müdahalede bulunmayacaklar. Bölgedeki taşıtlar sayesinde bir araya gelen bilgiler daha majör çaplı özerk taşıtların geliştirilmesinde ve kullanıma sunulmasında kullanılacak. İşin psikolojik ebadını da araştıracak olan takımlar alıcıların özerk pizza servis taşıtıyla nasıl etkileşime geçtiklerini de araştıracak ve gelecek tasarılarını şekillendirecekler. 

::Pizza servisinizi yapması için özerk bir vasıtayı seçim eder misiniz?

 

SDN


Yayınlanma Tarihi: 27 Eylül 2017