Pokemon Sun ve Moon İncelemesi

20 yaşındaki canavar savaş serisinde en son tekrarlanan Pokemon Sun and Moon, seride henüz en büyük ve en hoş geldiniz değişikliklerinden bazılarını sunuyor. Hikaye hayal kırıklığına uğratırken çekirdek yakalamayı başaran tüm oyun, basit bir kavram olan “Pokemon’u yakalamak, Pokemonu seviyeye getirmek ve başkalarının Pokemon’unu boşa atan” kavramının nasıl yirmi yıldır sürdüğünü gösteriyor.

İnceleme sürecim devam ederken, oyunun mekaniğindeki değişikliklerin önceki yinelemelere kıyasla nasıl daha aerodinamik, erişilebilir ve eğlenceli bir deneyim yarattığını ayrıntılandırdım. Güneş ve Ay, Pokemon türlerini ezberlemek ve oyunun savaşını tanımlayan kağıt-makas-kaya maçlarını zihinsel olarak izlemek için gereken ihtiyacın çoğunu ortadan kaldırır. 3DS alt ekranında ayrıntılı bir harita sayesinde dünyayı dolaşmak daha kolay yönetilebilir. Ve Fly, Surf ve Rock Smash gibi yetenekler tamamen yeni bir Pokemon Çağrı Sistemi ile değiştirildi. Şimdi, oyun dünyasında bir engel bulduğunuzda, (o kabiliyedeki kilidini açtığınız sürece) tutmanız gereken Pokemon’u çağırabilirsiniz.

Güneş ve Ay serisi için hem oyun hem de görsel düzeyde bir zafer. Güzel Hawaii esintili Alola ayarı renkle ve ayrıntılarla dolu. Savaşan eğitmenler savaşın arka planında takılıyorlar ve savaştan önce Pokeballs’larını atma biçimi, kendilerini şahane bir bilim adamının atlamasına, enerjik bir sınıf öğrencisinin atlamış beyzbol atısına kadar kişiliklerini vurguluyorlar. Ve efsanevi bir Pokemon yakalamak ve dünyayı kurtarmak için sonuna yaklaşan bir stop-off ile sekiz spor liderini bulma ve savaş etme konusunda aynı çizgisel arayışa artık sahip değilsin. Bu sefer, üstesinden gelmek zorunda olduğunuz çeşitli denemelerle birlikte bir ada cennetine yeni başladınız, dört Kahuna eğiticisi savaşacak … ve efsanevi bir Pokemon yakalayıp dünyayı kurtarmak için kısa bir ara verdiniz.

Denemeler, önceki eğiticilerin spor salonlarının yerini alıyor, sadece başka antrenörlere karşı savaşmak yerine, Pokemon-yemek pişirme reçetesi için içerik topluyor gibi görevlerle. Ardından her deneme, Totem Pokemonu olarak adlandırılan güçlendirilmiş bir Pokemon’a karşı savaşta sonuçlanır. Denemeleri tamamlamak için bir ödül olarak, her Pokemon türü için süper güçlü Z-hareket kabiliyetlerinin kilidini açan Z-kristalleri kazanırsınız. Ancak, bu kadar heyecan verici, kristaller sonuçta gereksiz bir katkı gibi geliyor. Denemeler kendileri gibi, oyuna daha az karışırlar – sonuçta bireysel Pokemon’a karşı bir dizi savaş olur. Daha sonraki karakterler size sadece kristaller verdiğinde veya taşların dünyaya dağılmış haldeyken ödülleri çok daha az özel hissediyor. Ve Z hareketli animasyonlar ilk birkaç kez etkileyici iken, yeteneklerden birini kullandığınızda aynı uzun diziden geçmek yorucu olur. Savaş animasyonları kapansa bile, hamle hala çok uzun soluk toplama dizilerini içeriyor.

Yayınlanma Tarihi: 20 Kasım 2016