Pro Evolution Soccer 2017

Günümüzün en çok oynanan futbol oyunlarından biri olan Pro Evolution Soccer (PES) 2017, raflardaki yerini aldı. Ağustos ayında yayınlanan demosunun ardından ne zaman çıkacağı ile ilgili kafalarda soru işareti bırakan oyun, hayranlarını daha fazla bekletmedi ve Avrupa’da 17 Eylül 2016 itibariyle oyuncuların hizmetine sunuldu.

Genel olarak oyun motoru ve oyun menüsü üzerinde çok büyük bir değişim olmazken, ara yüzdeki ufak güncellemelerle karşılaştığımız PES2017’de Şampiyonlar Ligi, online my club, seçtiğimiz takımı yönetebildiğimiz master league ve kendi futbolcumuzu yaratıp kariyerini şekillendirebildiğimiz become a legend modları oyunda oynanabilen bazı modlar.

PES2017 ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri ise lisanslı olan takımlar. Bilindiği gibi oyundaki tüm takımlar lisanslı değilken sınırlı sayıda lig ve kulüp lisanslı olarak oynanabilmekte. Bu sezon uzun bir sürenin ardından Manchester United’ı orijinal olarak barındırmayan oyun, buna karşılık Arsenal’in lisansını almış bulunmakta. Bununla birlikte Real Madrid’in lisansı bulunmazken FC Barcelona üst düzey sponsorluk anlaşması nedeniyle oyunun arayüzünü oluşturuyor. Ülkemizden sadece Beşiktaş’ın orijinal olarak bulunduğu PES17’de Türkiye A Milli Takımı ise sahte forma ve oyuncularla temsil ediliyor.

Oyunu oynamak isteyen kullanıcılar için PES17’yi indirmek için pek çok alternatif bulunuyor. PC, Playstation ve Xbox’ta oynanabilen PES17, özel kutuda CD ile satılabildiği gibi online oyun mağazalarından da indirilebilmekte. Online oyun mağazaları olan Steam üzerinden PC’ye, Playstation Store’dan ise PS3 ve PS4’e indirilebilen oyunun fiyatı 159 TL olarak belirnmiş.

PES17’nin nasıl oynanacağına gelince. Oyunu PC üzerinden oynayacakların kullanıcı oluşturup oyun bilgilerimizi verdikten sonra klavye ve varsa gamepad ayarlarını yaparak oynayabildiğimiz oyunun PS3 ve PS4’te oynanış şekli biraz daha farklı. Online mağazadan indirilen oyunu önce konsolunuza yüklemeli, daha sonra oyun içi ayarlarınızı yapıp lisanslı kullanıcılar için KONAMI tarafından özel olarak hazırlanmış en son transfer yaması ve oyun içi güncellemeleri yapıp oyununuzun keyfini çıkarabilirsiniz.

Özellikle PC kullanıcılarının en çok merak ettiği olan PES17 sistem gereksinimleri ise şöyle:

Minimum Sistem Gereksinimleri İşlemci:

Intel Core 2 Duo E4300 1.8 GHZ veya Athlon II X2 400

Ekran Kartı: GeForce 8800 veya Radeon X1800

RAM Alanı: 2 GB

Sabit Disk Saklama Alanı: 10 GB

İşletim Sistemi: Win Vista 32 bir Direct X: DirectX 10

Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşlemci: Intel Core i3-530 2.9 GHz veya AMD Phenom II X4 925

Ekran Kartı: GeForce GTX 550 Ti veya AMD Radeon HD 7750

RAM Alanı: 4 GB Sabit Disk Saklama Alanı: 10 GB

İşletim Sistemi: Win 7 bit Direct X: DirectX 10

Yayınlanma Tarihi: 05 Ekim 2016