Reyin Değil Vefat Aygıtı: Mavi Balina, 14 Yaşındaki Furkan’ı da İntihar Ettirdi!

Reyin Değil Vefat Aygıtı: Mavi Balina, 14 Yaşındaki Furkan’ı da İntihar Ettirdi!

Oyuncularını intihar ettirdiği mazeretiyle hakkında soruşturma başlatılan Mavi Balina adlı reyin, bu sefer Almanya’da yaşayan 14 yaşındaki Furkan’ın vefatına neden oldu.

Almanya’nın Baden Württemberg eyaletinde yaşayan Afyonkarahisar doğumlu Furkan Şen, Mavi Balina oyununun son kurbanı oldu. İntihar eden Furkan Şen’in odasına gelen polis ekipleri, gencin intihar etmeden evvel Blue Whale Mavi Balina adlı oyunu oynadığını ve oyunda ‘gereğini yerine getirmek’ emeliyle kendisini öldürmüş olabileceğini belirtti.

Daha evvel bir hayli defa eşi vakanın yaşanmasına neden olan oyunun Furkan’ın vefatına neden olmasının ardından konuşan baba Mikail Şen, ”3 kızım ve bir oğlum var, akşam oğlumla şakalaştık, yatmak için odasına çıktı. Sabah ortanca kızım işten gelince kardeşinin odasına uğruyor. Kardeşini öyle görünce bizleri uyandırdı. Şok olduk. Oğlum meselesiz, sevecen biriydi. Karıncayı bile incitmez, etrafında ve mektebinde çok hoşlanılan biriydi. Eşim hasta, ben hastayım zati, Allah bizi evlat acısıyla sınav ediyor. Dua etmekten başka elimizden bir şey gelmiyor” biçiminde konuştu.

Furkan’ın vefatı ve oyunun özellikle de gençler üzerindeki tesiri hakkında konuşan Psikolog Erdinç Üstündağ, “Bir sosyal medya oyunu, onlarca çocuğun intihar etmesine neden oluyor. Bu stil bilgisayar oyunları, çocuklarda sarayı tetikleyebiliyor, ihmalkârsızlığı, hiperaktiviteyi ve uykusuzluğu da artırabiliyor. Bu oyunlarda, reyin gereği ufak çocukların tanımadığı şahıslarla bağlantıya geçmesi mevzubahisi olabiliyor. O stil birinden yönerge gelmiş ve çocuk intihar etmiş olabilir.” ifadelerini kullandı.

Ergenlik yarıyılındaki bir ferdin rastgele bir dost grubu olmadığında yaşantısının bu kısmını kendisini en rahat ifade edebileceği ‘sanal dünyada’ geçirdiğini belirten psikolog, konuşmasını şu biçimde bitirdi: “Ergenlik yarıyılındaki fert, şayet rastgele bir gruba ait değilse ya da dost ilişkisi kurmada mesele yaşıyorsa, yaşantısının bu kısmında kendini en rahat ifade edebileceği, kimsenin onun hakikat kimliğini öğrenmediği bir sanal dünyada, istediğini yapma meyli içine giriyor. Bu cins oyunlar sayesinde varlığını  göstermeye ve bedelli olma duygusunu tatmin etmeye çalışıyor. Aileler çocuklarının oynadığı, girdiği siteleri kesinlikle takip etmeli. Kahraman olmaya çalışan çocuk intihar ediyor.”

Yayınlanma Tarihi: 28 Eylül 2017
Etiketler: