Reyin Tasarımında Önyargıyı Kaldırma Odaklı Fikirler Google Play Takviyeyi Alacak

Reyin Tasarımında Önyargıyı Kaldırma Odaklı Fikirler Google Play Takviyeyi Alacak

Bir çok türden insanın yer aldığı dünyada, kimilerinin hor görülerek ellerindeki kaderin alınması gibi antipatik bir vaziyetle karşı karşıyayız. Google Play ve Ideas United işbirliği ise işte bu önyargıları elimine etmeyi kasteden reyin tasarımcılarının fikirlerine desteklediyerek oyunlarını yaşama getirmelerini sağlamayı hedefliyor.

Bugün yayınlanan ‘Infinite Deviation’ isimli program, Google Computer Science CS in Media ve ‘Ideas United’ tarafından oluşturuldu. Programın emeli, temsil alanında yaşanan meseleleri aşmak için üretkenlik ve bilgisayar bilimini olağandışı usullerle bir araya getirmek. Başka Bir Deyişle; bilgisayar bilimi üyelerinin bayan, siyah ya da beyaz, LGBTQIA+ tipinde bir topluluk, vücutsal özürleri olanlar ya da öteki yeterli sunum hakkına sahip olmayan gruplardan oluştuğu fikri zekâlara kazıyacak biçimde.

Geçtiğimiz sene Infinite Deviation, bilgisayar bilimi alanındaki önyargıları ortadan kaldırmak için hikaye tadında kısa film serileri üretmişti. Şimdi ise bu programı reyin alanına taşımak için Google Play’le iş birliği yapmanın coşkusunu yaşıyor.

Reyin sanayindekilerin yalnızca %23’namın bayan olduğu, sadece %3’lük bir oranın ise Afroamerikan geliştiricilerden ibaret olduğu öğreniliyor. Google Play’in genç kızlara kendi oyunlarını yapmaları için bir şans tanımayı sağlamak için bayanların video reyin alanında kendilerini göstermelerini sağlamanın yanında, değişik ve karşı sesleri reyin sahasına taşımak gibi bir misyonu da var. Mevzubahisi program, her geçmişten reyin tasarımcısının orijinal mobil reyin kavramı ortaya koyup, Google Play işbirliğiyle oyunlarını geliştirerek yayınlamalarına ve satışa sunmalarına ihtimal veriyor. Adaylar 9 Ekim tarihine kadar mobil reyin tasarılarını sunabilirler.

Sektörde uzman şahıslar ve tasarımcılarca oluşturulan heyet tarafından seçilecek olan ilk üç fikrin sahiplerine oyunlarını Google Play’de sunmak için zorunlu kaynak ve dayanak sağlanacak. Oyunlar yenilikçilik ve üretkenlik bazında değerlendirilecek olmakla beraber aynı zamanda kendilerini temsil etmekte meseleler yaşayan insanların sesine efor katacak orijinal öyküler olmalarına da itina gösterilecek.

Programa müracaat etecek şahısların iki seneden az müddetle profesyonel reyin tasarımcısı olmaları gerekiyor. Programa nasıl müracaat etebileceğiniz gibi mevzularla alakalı daha fazla bilgi için infinitedeviation.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu programın geri tasarıya itilen insanların sesini orijinal oyunlarla desteklemek suretiyle bilgisayar bilimine daha pozitif katkılar sağlayacağını, önyargıları kıracağını ve aynı zamanda bir çok insanı eğlendirerek verilmek istenen iletiyi kabullendireceğini umuyoruz.

Kaynak : https://android-developers.googleblog.com/2017/09/google-and-ideas-united-launch-program.html

Yayınlanma Tarihi: 16 Eylül 2017