Son Yılların En Başarılı Açık Dünya (Open World) Oyunları

Açık Dünya (Open World) oyunlar, oyun dünyası ile haşır neşir olan herkesin bildiği gibi oyuncuya çok geniş bir alanda özgürce hareket etme ve bu alanın her köşesinde farklı bir görev yapabilme özgürlüğü tanırken aynı zamanda oynadığı karakteri aldığı kararlar neticesinde istediği gibi şekillendirme fırsatı da sunan oyunlardır. Böylece oyuncu, kendisini, oynadığı karakterle, görünüşünden davranışlarına kadar özdeşleştirme, özelleştirme imkanı bulur. Son yıllarda oyuncuların video oyunlarından beklentileri bir hayli arttı.

Birinci açı (FPS) veya üçüncü açı (TPS) olsun açık dünyanın o ucu bucağı olmayan haritalarında dolaşmak, gerçek hayatın monotonluğundan sıkılmış oyun severler için çok büyük bir alternatif evren . Bu Dünyayı yaratmak da oyun yapımcılarını bir hayli zorluyor. Bu tarz oyunların yapım süreci, içeriğindeki çeşitlilik ve oyuncuya sunduğu özgürlük sayesinde klasik shooter veya strateji oyunlarına göre çok daha zor ve emek isteyen bir süreç ve genellikle oyun piyasasında kendisini kanıtlamış, bu tarz projelere yüzlerce insanı görevlendirebilecek iş gücü ve sermayeye sahip firmaların oyunları bu alanda başı çekmekte.

Bu alanda amatör olarak var olmaya çalışan yapımcıların oyunlarını da sayarsak yapımının zorluğuna rağmen yabana atılmayacak sayıda açık dünya oyunla karşılaşıyoruz.

Ben, Açık Dünya (Open World) oyun severler için oldukça popüler olmuş ve milyonların hayranlığını kazanmış beş tanesini seçip sizlerin beğenisine sunuyorum.

Fallout 4

Fallout 4, 2015 yılında piyasaya çıktığında, oyuncuların sabırsız bekleyişi sonlanmış ve uykusuz geceler, işe geç kalmalar, okulu asmalarla dolu günler birbirini kovalamıştı. Fallout serisi oyun dünyasında kendisine has distopik evreni ve bu evren içerisindeki yaşamın harika bir şekilde kurgulanması sayesinde ilk çıktığı günden beri oyuncuların sevgi ve takdirini kazanmış bir seridir. İlk günden bu yana açık dünya rol yapma oyunu konseptini hiç değiştirmeyen ve kendisini sürekli geliştirerek yenileyen Fallout, 2015 de çıkardığı serinin son oyunu Fallout 4 ile birlikte bu konsepte crafting (Eşya yapma, yükseltme), Ticaret, Yaşam alanı tasarlama ve yerleşim yeri simule etme, gibi bir takım yenilikler ve eklemeler getirmiş, oyuncu kitlesini arttırarak Açık Dünya Oyunlar arasında en bilinen oyunlardan bir tanesi halini almıştır.

The Witcher 3 : Wild Hunt

Witcher serisi Açık Dünya kategorisine yeni yeni dahil olmuş ancak senaryosu ve oyun dünyasına kazandırdığı belkide en karizmatik ve korkusuz karakteri Geralt of Rivia (Rivialı Geralt) ile uzun zamandır popüler olan bir oyun. Andrzej Sapkowski’nin yazdığı kitapların hayat verdiği Witcher dünyasında, alışılagelmiş çoğu J.R.R. Tolkien temelli veya orta dünya dan esinlenen yaratıkların aksine tamamen farklı mitlerden yaratıkları ve efsaneleri görmemiz, kelt mitolojisinden iskandinav mitolojisine kadar uzanan çeşitlilikte ve muadillerine göre işleyiş, senaryo ve oynanış açısından çok daha gerçekçi bir atmosfer sunmasıyla Withcer serisinin 3. oyunu Wild Hunt’da saatlerce dolaşmakla bitmeyecek haritası ile Açık Dünya oyunlar listemizde yerini alıyor.

Elder Scrolls: Skyrim

Listemizde yine Açık Dünya Rol Yapma Oyunlarının piri olan Bethesda Oyun Stüdyosunun bir başka oyunu Elder Scrolls Skyrim var. Elder Scrolls seriside tıpkı kardeşi Fallout gibi geçmişi bir hayli eski olan ve uzun zamandır oyun dünyasını takip eden oyuncuların aşina olduğu bir seri. Skyrim ile oyuncu kitlesini bir hayli arttıran Elder Scrolls, 2011 yılında ilk piyasaya çıktığında oyun dünyasına bomba gibi düşmüştü. Özgürce dolaşabileceğiniz devasa Skyrim ovaları, Ejderhalar ve müthiş ışıklandırılmış gerçeğe yakın görsellikte bir atmosfer sunan haritasıyla, oyuncuları uzun süre sosyal hayattan alıkoyup bilgisayarlara hapsetmiş bir yapımdı. Bu yapım o kadar ilgi gördü ki yakın zamanda Bethesda oyunun remaster edilmiş yani grafikleri yenilenmiş-iyileştirilmiş bir sürümünü satışa sundu. Elder Scrolls serisine yaklaşık 6 senedir yeni bir oyun çıkmadı. Ben buna en büyük neden olarak Elder Scrolls Online ı görüyorum. Online oyunun sıcak ve daha az emek isteyen parasının yüzü Bethesda’yı mutlu ediyor olacak ki geçen 6 senenin ardından yeni bir oyun çıkarmadılar.

Grand Theft Auto V

Grand Thet Auto’nun kuşbakışı görünümlü ilk 2d oyunundan bu güne tam 20 sene geçmiş arkadaşlar. Rockstar Games’in 20 senedir her yeni oyunda kendisini geliştiren ve milyonların sevgisini kazanan GTA serisinin beşinci oyunu listemizde de hak ettiği yeri alıyor. Popüler olmuş Açık Dünya oyunlarının bir çoğunun aksine oyunumuzun şehirlerde ve günümüzde geçiyor oluşu, post apokaliptik dünyalardan, mutasyona uğramış yaratıklardan ve büyücülerden sıkılan oyuncular için müthiş bir alternatif evren oluşturuyor.

Assasins Creed Syndicate

Assasins Creed serisi, Ubisoft tarafından geliştirilen ve konusunu tarihten alan 2007 yılından beri oyuncuların beğenisini kazanmış bir başka popüler Açık Dünya oyunu. Assasins Creed’de listemizdeki diğer açık dünya oyunların aksine gizlilik ön planda. Rol Yapma öğelerinin kısıtlı tutulduğu aksiyon-macera türündeki Assasins Creed’de listemizdeki diğerleri gibi oyun severler tarafından büyük ilgiyle takip edilen bir seri. Geçtiğimiz günlerde, şahsen benim çok başarılı bulmadığım bir de sinema filmi yapılan oyun, oyun severleri daha uzun süre meşgul edecek gibi görünüyor.

Son yılların en başarılı Açık Dünya (Open World) oyunları listemizi beş oyunla sınır tutmuş olsak da, Far Cry, önümüzdeki günlerde ismini daha sık duyacağımız Tom Clancy’s Ghost Recon ve Watch Dogs 2 ile Conan Exiles‘ı da anmadan geçmek istemiyorum.

Bol oyunlu ve uykusuz geceler.

Yayınlanma Tarihi: 14 Mart 2017