TBMM’ye anti drone sistemi heyetti!

TBMM'ye anti drone sistemi heyetti!


15 Temmuz 2016 günü yaşanan adi darbe teşebbüsü sırasında bombalanan ve oldukça ağır zarar alan Türkiye Büyük Halk Meclisi‘nde güvenliği had safhaya çıKarmak için çalışmalar yapıldığını daha evvel duyurmuştuk.

Milletvekillerine dizüstü bilgisayar verildi!

TBMM Meclis Başkanlığı, aldığı karar ile tüm milletvekillerine dizüstü bilgisayar dağıttı. Meclis…

Bu çalışmalar kapsamında atılan ilk somut adımlardan birisi, son yarıyılda oldukça süratli bir biçimde yaygınlaşan drone veya bir öbür ismiyle insansız hava vasıtalarına karşı anti drone sisteminin kurulması oldu.

TBMM, drone savarlar ile donatıldı!

AirportHaber tarafından paylaşılan bilgilere göre, meclis kampüsünde değişik noktalara konumlandırılan anti drone veya bir öbür ismiyle drone savarlar, Türkiye Büyük Halk Meclisi’ne yanaşmakta olan drone’ların basitçe fark edilerek tesirsiz hale getirilmesini sağlayacak.

Meclisin güvenliğini had safhada yakalamak için 150 personelin misyon aldığı yeni bir kriz idare merkezi oluşturulduğu ve bu ünitenin 24 saat süresince güvenliğin sağlanması için misyon başında olacağı belirtiliyor.

Kullanılan drone savarların ve sistemin ayrıntıları saklılık sebebiyle paylaşılmazken, TBMM Yönet Amiri Salim Uslu mevzu hakkında şu izahları yaptı;

Meclise yerleştirilen drone savarların misyonu, helikopter ve drone gibi minik taşıtların meclis kampüsü üzerindeki uçuşunu tespit etmek ve olanak varsa sinyal karıştırıcılarla yasaklamak.

Meclis’in korunması için uçaksavar ya da füze savar gibi makinelerin getirilmesi ve konulması mevzubahisi değil. Zira biz burada hürlük ve güvenlik balansını eşitlemeye çalışıyoruz.

Böyle bir yerde bizim yakalayıp da mutlak güvenlik önlemleri alırcasına ve Meclis’i sanki kışla gibi ekipmanlı hale getirmek gibi bir amacımız yok.

:: TBMM’ye anti drone sisteminin kurulması hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN


Yayınlanma Tarihi: 10 Eylül 2017