The Elder Scrolls V: Skyrim Oyun İncelemesi

The Elder Scrolls V: Skyrim oyunu The Elder Scrolls serisinin beşinci oyunu olarak piyasaya çıktığı günden günümüze kadar zamanın eskitemediği bir oyun olma özelliği taşıyor. Daha önceki oyunu olan The Elder Scroll Oblivion‘dan farklı olarak bu oyunda oyunculara oldukça fazla karakter seçeneği sunulmuş.

The Elder Scrolls V: Skyrim oyunu The Elder Scrolls serisini oynayanların iyi bileceği gibi hikayeler üzerine kurulu bir oyun. Oyunun sonu benzerlik gösterse de o sona ulaşmak için izlediğiniz yol her zaman sizin tarafınızdan değiştirilebiliyor. Normalde bir savaşçı karakter ile oynarken (bu oyun için en iyi savaşçı olarak Orc karakteri gösterilebilir), bir sonraki oynayışınızda bir hırsız olarak oyuna başlayabilir ve hırsız loncasındaki görevleri yerine getirerek hırsızlar kralı olabilirsiniz.

The Elder Scrolls V: Skyrim oyununda karakterler bir özelliğe yatkınlık gösterecek şekilde ayarlanmış, örneğin Dark Elfler büyü yeteneklerinde becerili iken, Orclar savaşçı yeteneklerinde daha iyi gelişim sergilemekte.

 

The Elder Scrolls V: Skyrim oyununda serinin eski oyunlarından farklı olarak Ejderhalar ile sık sık dövüşmek durumunda kalınmakta. Serideki eski oyunlarda ejderha görmek için bile özel bir kaç yere gitmeniz gerekmekteydi. Bu oyunda ise konu ejderhalar ve ejderdoğan (Dragonborn) adı verilen ve ejderhaları öldürdükten sonra onların ruhlarını emen ana karakter üzerine kurulmuş. Büyü yeteneklerinin bir kısmını açabilmek için bu ejderha ruhlarına fazlasıyla ihtiyaç duyacaksınız. Bu durumda oyuncuları ejderhalarla sık sık karşı karşıya getirmekte.

The Elder Scrolls V: Skyrim oyunun en güzel yanı diğer oyunların aksine, oyundan sıkılma süresinin oldukça uzun olması. Her karakter ve farklı hikaye yönleriyle her oyunu farklı bir oyunmuş gibi oynama imkanı sunan The Elder Scrolls V:Skyrim, eklenti paketleri ve yeni harita seçenekleriyle de güncelliğini korumaya devam etmekte.

The Elder Scrolls V: Skyrim oyununu oynayacakların orta seviyede ingilizce bilmesi ya da türkçe yamasını yükleyerek oynaması, oyun içerisindeki hikayelerin anlaşılması ve oyuna nasıl bir yön verileceğinin bilinmesi açısından oldukça önemli. Ayrıca hikayeleri anlayarak oynamak, oyuna farklı bir hava katıyor. Oyunda sizi sıkabilecek tek şey, görevler arasındaki yürüme mesafesi. Bu durumda vahşi doğada bulunan büyücü, vampir, dev ve hayvanlar ile biraz çözülmeye çalışılmış. Yol katederken bunlarla karşılaşıp savaşmak durumunda kalabiliyorsunuz. Ayrıca hiç olmadık bir yerde karşınıza bir ejderha çıkabiliyor.

Oyunu oynamaya başlamadan önce karakterinizi iyi belirlemeniz gerekiyor. Çünkü karakter ekranına geldiğinizde tercih sayıları oldukça kafa karıştırıcı olabiliyor. En çok nasıl bir karakterle oynamayı seviyorsanız o karakter sizin için en doğru seçim olacaktır. En azından oyunu bir defa bitirene kadar.

Yayınlanma Tarihi: 11 Mart 2017