Xbox One X adı nasıl seçildi?

Xbox One X adı nasıl seçildi?

Geçtiğimiz ay Microsoft yeni reyin konsolunu fotoğrafı olarak söyledi ve “şimdiye dek en eforlu konsol” olduğunu söyledi. Firma, bir sene kadar evvel yeni bir makinenin yolda olduğunun ipucunu vermişti, konsol hala gelişim düzeyindeyken Project Scorpio kod adı ile anılıyordu.

Microsoft’un E3 2017 sunumundan evvelki haftalarda konsolun fotoğrafı adının ne olabileceği hakkındaki varsayımlar iyice yoğun hale gelmişti, bir çok oyuncuya göre Scorpio isminin devam etmesini umuyordu. Sırlı bir ‘S’ logosu için yapılan ad hakkı müracaatı ve fragmanda bulunan parolalı harfler spekülasyonları daha dahi öteye taşıdı. Ancak Microsoft’un izahına göre Scorpio’nun ‘asıl’ ismini koymak firma için çok basit oldu.

Microsoft Xbox proje genel müdürü Dave McCarthy, MCV‘ye yaptığı açılamada şunları söyledi:

“X-box takımı olarak orijinlerimize dönmeyi çok istiyorduk. Orijinal Xbox, reyin geliştiricileri ve oyuncular için yeni yollar açan asıl bir teknik yenilik prensibiyle heyetti. Dolayısıyla X ismine erişmemiz çok uzun sürmedi.”

Sadece süratli ve basit bir karar olmanın ötesinde, McCarthy bu adın ekip ile ‘konuştuğunu’ ve ‘takımın tarihinde bir anlam ifade ettiğini’ söyledi. Bu surattan Xbox One X adı öbür alternatiflere göre çok daha çekici hale geldiğini belirtti.

Xbox One X, 7 Kasım 2017’de 499$ maliyet ile Amerika Birleşik Devletlerinde piyasaya sürülecek.

Evvelki HaberTürk Telekom’dan 1 Saat Konuşma, 2 GB İnternet Hediye  

Yayınlanma Tarihi: 10 Eylül 2017