Yandex, 30 Ağustos’u Unutmadı!

Yandex, 30 Ağustos'u Unutmadı!


1998 senesinden bu yana tatil günlerini ve sene dönümlerini kutlamak, şanlı sanatçılar ve bilim insanlarını anmak emeliyle logosunda farklılıklar yapan Google, 30 Ağustos Zafer Bayramı için özel bir hazırlığa girmedi.

Yandex, Büyümeye Devam Ediyor!

Yandex 2016 senesinin ikinci çeyreğinde 18 milyar ruble kazanç elde ederek geçtiğimiz sene aynı…

Ancak Google’ın Rusya merkezli rakibi Yandex, 30 Ağustos’u unutmayarak ana sayfa tasarımını değiştirdi. Tabi, kullanıcılarda artık bu vaziyete alışmaya başladı. Çünkü geçtiğimiz sene 30 Ağustos’ta Google yeniden rastgele bir doodle vs. yayınlamazken, Yandex ana sayfa tasarımını değiştirmişti.

Büyük Taarruz’un Öyküsünü Yandex İle Keşfet!

Anıtkabir Müzesi’nde yer alan Büyük Taarruz Panoraması’na sağdan sola geçiş yapılabilen 3 ayrı sayfa biçiminde ana sayfasında yer veren Yandex, sayfanın en altında yer alan Büyük Taarruz’un Öyküsünü Keşfet başlığı ile kullanıcıların bilgi almasını sağlıyor.

Bu kısma tıkladığınızda Atatürk Kocatepe’de düşmanı nasıl yenilgiye uğrattı?, Atatürk’ü derinden etkileyen Şehit Sancaktar Mehmetçik Abideyi’nın öyküsü nedir? ve Kahraman Türk bayanına Gazilik ünvanını kim kazandırdı? olmak üzere toplamda üç değişik mevzuda bilgiye erişiyorsunuz.

30 Ağustos Zafer Bayramı

Atatürk’ün başkumandanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Alan Muharebesi ismiyle de öğrenilen Büyük Taarruz’un zaferle sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur.

İşgal birliklerinin ülke hudutlarını terk etmesi daha sonra hakikatleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kere 1924 senesinde Afyon’da Başkumandan Zaferi ismiyle kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

:: Yandex’in 30 Ağustos Zafer Bayramı için hazırladığı bu tasarım hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN

Yayınlanma Tarihi: 08 Eylül 2017