Yeni “Ataribox”ın Maliyeti Muhakkak Oldu, Ancak Maliyetini Karşılayamayabilir!

Yeni

Atari’nin çıkaracağı yeni konsolun maliyeti muhakkak oldu. Ancak düşük özelliklerine göre fahiş kalan maliyeti Ataribox’ın öteki konsollarla yarışında “1-0” geride başlatıyor.

Özellikle de daha önceki jenerasyonun çok iyi bildiği Atari yeni konsolu Ataribox mevzusunda süratle ilerlemeye devam ediyor. Konsolun tasarımcısı ve Atari’nin şu anki CEO’su olan Ferguson Mac Gamesbeat ile yeni konsolun maliyeti ve özellikleriyle alakalı bilgileri verdiği bir ziyaret yaptı. Yeni konsolun teçhizatı hakkında detaylı bilgi vermese de vasati bir maliyet veren Mac’in yaptığı söylemeler reyin dünyasının epeyce kafasını karıştırdı. 

Atari’nin CEO’su Ferguson Mac’in yaptığı söylemelere göre yeni konsolun harekâtçısı AMD tarafından üretilecek. Konsolun vasati bir PC’nin eforuna sahip olacağını ifade eden Mac, konsolla alakalı ekipmansal ayrıntıya girmese de, konsolun yüksek operasyoncu eforuna sahip bilgisayarların çalıştırdığı AAA oyunları, aynı eforla çalıştıramayacağını ifade etti. Aynı görüşmede yeni konsolun maliyetinin ise 250 ile 300 dolar arasında bir maliyete sahip olacağını belirten Mac’in söylemeleri ise kafa karıştırıcı. 

250-300 dolar arası maliyetlendirme hakikatinde bugüne kadar bildiğimiz tüm konsolların vasati maliyeti olduğunu söyleyebiliriz. Başka Bir Deyişle Playstation, Xbox veya Switch gibi konsollar şu anda bu maliyet aralığına satılıyor. Ayrıca da bu konsollar bir kısmı, yüksek operasyoncu eforu isteyen oyunları da çalıştırmakta gayet galibiyetli. Başka Bir Deyişle buradaki kafa karıştırıcılıkta buradan geliyor. Aynı maliyete son çıkan oyunları Microsoft’un, Sony’nin veya Nintendo’nun ürettiği konsollarla çalıştırabilecekken insanlar neden Ataribox’a 250-300 dolar arası bir para versin? 

Başka Bir Deyişle bize göre Atari şu anda yalnızca retro severlerin gözünü boyamaya oynuyor. Yeniden konsol çıkınca göreceğiz ancak popüler piyasadaki bir çok konsol bir veya birden çok biçimde retro oyunları da çalıştırma yetisine sahipler. Şayet Mac’in yeni konsolla alakalı söyledikleri doğruysa Ataribox’ın popüler konsolların arasında fazla kaderi olmayacakmış gibi görünüyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Ataribox yalnızca adının getirdiği güvenle popülerleşir mi, yoksa öteki konsolların arasında kayıp mı olur? 

Kaynak : http://mashable.com/2017/09/26/ataribox-price-amd-cpu-details/#6vV7qi5DVkqN

Yayınlanma Tarihi: 02 Ekim 2017
Etiketler:,